Вініпласт
Вініпласт - це непрозорий матеріал з ПВХ композиції з добавками допоміжних добавок (стабілізаторів, мастил та ін). Виготовляють вініпласт методом пресування або методом екструзії. Листи вініпласту застосовуються при виготовленні елементів, що працюють в агресивних середовищах, облицюванні апаратури і багатьох інших областях.
Робочий діапазон температур від 0°С до 60 °С. Допустимо охолодження до -50°С з втратою пластичних властивостей. Вініпласт легко зварюється і склеюється клеєм на основі ПВХ і органічних розчинників. В діапазоні від 20°С до 80 °С має виражені биэлектрическими властивостями, сильно електризується при терті. Дуже стійкий до дії кислот і лугів - сірчаної кислоти 40% концентрації до 60°С, азотної кислоти 50% концентрації до 50°С, купоросного масла до 20°С, суміші азотної і сірчаної кислот, відхідних газів (хлороводород і хлор в суміші з повітрям і водяними парами), оцтової кислоти 100% концентрації, мурашиної кислоти до 50% концентрації, аміаку, хлорного вапна, перекису водню 10% концентрації, розчину перманганату концентрованого, розчину солей всіх видів, озону, кислих та лужних стічних вод, плавикової кислоти до 40% при 20°С. Листи не стійкі до дії ароматичних і хлорованих вуглеводнів, кетонів, складних ефірів і концентрованої азотної кислоти. При обробці листів можливе виникнення електростатичного заряду. Не витримує впливу азотної кислоти, органічних розчинників.
Вініпласт — це жорсткий, не пластифікований листової полівінілхлорид, містить змащувальні добавки (для полегшення переробки) і стабілізатори (для запобігання руйнування при експлуатації і переробки). Зрідка до складу вініпласту вводяться модифікатори (поліпшують деякі фізичні властивості), наповнювачі (знижують вартість; змінюють фізико-механічні властивості) і барвники (для отримання кольорових виробів).
Вініпласт отримують шляхом змішування в змішувачах різного типу складових частин. Після цього суміш або відразу переробляють у вироби або спочатку отримують з неї напівфабрикати — таблетки, гранули або у вигляді листів.
На спосіб переробки вініпласту впливає вид одержуваного виробу:
плівковий вініпласт виходить при каландрування провальцованной маси
гладкі листи виходять шляхом пресування пакетів (зібраних з плівки) на гідравлічних поверхових пресах
різні дрібні вироби - шляхом лиття гранул (під тиском) на ливарних машинах або пресуванням порошкоподібної маси або таблеток на вертикальних гідравлічних пресах
хвилясті листи, спеціалізовані вироби і труби — шляхом вичавлювання з гранул на спеціальних шнекових установках
великі складні вироби — на формувальних машинах (вакуумне формуванням з листів)
Вініпласт — непрозорий термопластичний матеріал без запаху, який не горить і добре піддається різним способам обробки на простих верстатах. Він добре зварюється за допомогою зварювального дроту і легко склеюється будь-яким видом клею, приготовленим на основі перхлорвініл чи полівінілхлориду; отримані міцні сполуки з легкістю піддаються подальшій механічній обробці. Вініпласт приклеюється до дерев'яних, бетонних і металевих поверхонь. Це чудовий діелектрик. Вініпласт має високу хімічну стійкість і в промисловості використовується для транспортування і зберігання агресивних газів і рідин, для забезпечення захисту металевої апаратури (електролізних ванн), для виготовлення повітропроводів, вентиляторів, лабораторної та хімічної апаратури. Вініпласт, завдяки своїм високим фізичним властивостям, є конструкційним матеріалом, який широко застосовується в будівництві (склопакети, труби, фітинги, погонаж та ін) і машинобудуванні. Вініпласт не розчиняється в етиловому, метиловому спирті, гліцерині, вищих і аліфатичних численних алкоголях, рослинних і мастилах, алифотических вуглеводнях